Szliśmy piaszczystą polną drogą i w pewnym od niej oddaleniu mijaliśmy po lewej stronie zabudowania gospodarskie, skąd dochodziło nieustanne szczekanie psów.

Już wcześniej wiedziałem, że tam mieszka hycel, jak wtedy nazywano człowieka, który wyłapuje wałęsające się psy.. Tutaj trzeba koniecznie przypomnieć, że Polakom nie wolno były trzymać psów. Ten zakaz był bardzo skrupulatnie przez Niemców sprawdzany. Ale w tamtych zabudowaniach mieszkał właśnie ów rakarz, który był Niemcem i Jung się nazywał. Prawdopodobnie w Osjakowie mieszkał od dawna, był nawet z Polką ożeniony.

Otóż ten Jung z wyłapywanych psów, a jakim sposobem to robił, nie wiem, wytapiał tłuszcz wówczas tak bardzo cenny dla wielu rodzin, które potrafiły z niego domowym sposobem wyrabiać mydło.

I moja Mama też kupowała u Junga ten tłuszcz. Chodziłem z nią do niego kilka razy i zapamiętałem jego sylwetkę doskonale. Niskiego wzrostu mężczyzna, chyba miał lekkiego garba albo nieco skrzywiony kręgosłup, a może utykał na jedną nogę. Mówił po polsku, to wiem na pewno, ale z takim niemieckim akcentem. Pamiętam też jego tęgą żonę ustawicznie uśmiechniętą i zapewne dobrą dla wszystkich. Nie wiem, czym Mama płaciła za ten psi tłuszcz, ale zawsze była bardzo zadowolona, gdy w takim specjalnym naczyniu niosła do domu to, z czego później robiła mydło.

A do tego potrzebna była przede wszystkim soda kaustyczna i kalafonia, które oczywiście po kryjomu dostarczała niezastąpiona Pani Zosia Pyszkowska, ta  wspaniała kobieta, którą dosłownie kochali nie tylko wszyscy mieszkańcy Osjakowa.  Nigdy nie wiedziałem, co to są te składniki do domowego wytwarzania mydła. I nie wiem do tej pory o nich niczego. No, może nie zupełnie, bo słyszałem od moich rówieśników, że jak się posmaruje odpowiednią część ciała kalafonią, to mniej boli podczas otrzymywania lania. Nigdy tego nie sprawdzałem, ale wiele razy docierały do mnie okrzyki: „- Wysmarują se tyłek kalafonią, bo jak ojciec przyjedzie, to zobaczysz !!!”. Tego nie sprawdziłem, bo przecież mego ojca już nie było z nami…

The topic in Kunena hasn't been created yet. Add your reply.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd