Ignacy Pytaszyński ożenił się z piękną kobietą i z nią miał siedmioro dzieci. Jak mi opowiadała Babcia, to jej matka była bardzo dobrą i dbała o wszystkie dzieci jak tylko mogła. Pamiętajmy, że wówczas nasze ziemie były pod zaborami, a Osjaków, zresztą jak i cała Ziemia Wieluńska znajdowały się pod panowaniem Rosjan. Moja prababcia starała się wszystkie dzieci wychować w duchu miłości do Ojczyzny i w wielkiej religijności. Była kobietą bardzo tolerancyjną i nigdy nie powiedziała złego słowa przeciwko Żydom, których domy znajdowały się naprzeciwko starej siedziby rodu Pytaszyńskich.

Ignacy Pytaszyński
Pradziadek Ignacy Ptaszyński. Po prawej stronie siedzi jego pierwsza żona.

Pradziadek Ignacy Pytaszyński był właścicielem karczmy znajdującej się w tym samym domu, w którym mieszkała cała liczna rodzina. I tutaj muszę dodać coś do jego nabożności – w niedzielę podczas nabożeństwa w kościele owa karczma była zamknięta.

Może nie zajmował się wychowaniem swych dzieci jak prababcia, ale dbał prze*de wszystkim o to, by cała gromadka umiała czytać i pisać po polsku i rzeczywiście tak było, bo opowieści mojej Babci wytworzyły we mnie obraz, gdy wszyscy siedzą przy dużym stole i najstarsze uczy młodsze po polsku pisać i czytać.

The topic in Kunena hasn't been created yet. Add your reply.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!