Na północny wschód od miasteczka Wielunia w odległości ok. 20 km d niego, leży nad rzeką Wartą osada Osjaków, należąca do gminy Radoszewice, powiatu wieluńskiego. Osjaków został miastem szlacheckim prawdopodobnie w XV wieku.

Parafia i kościół pod wezwaniem św. Jadwigi z fundacji szlachty sięgają przynajmniej wieku XV, gdyż w aktach konsystorza gnieźnieńskiego bywa wspomniany w wieku następnym jako dawno istniejący (Arch. Cap. Gnes. Wykazy urywkowe).

Zarówno kościół, jak i parafia zostały prawdopodobnie założone wraz  miastem, gdyż według L.B. Jana Łaskiego, t. II. str. 131. proboszcz osjakowski posiada łan roli z łąką „ad dimensionem agrorum oppidanorum” - a więc wydzielony widocznie przy zakładaniu miasta. Pierwszy kościół był drewniany „de roboribus cnostructa”. Jest to pierwsza historyczna i pewna wiadomość o kościele w Osjakowie i pochodzi z roku 1522 lub 1523, gdyż opis ziemi wieluńskiej, umieszczony w Ł. B. J. Łaskiego zaczęto w roku 1522 z datą 12 października. W tym roku to znaczy 1522 lub 1523 do wspomnianego drewnianego kościoła dobudowano murowaną zakrystię „de lateribus coctis”.

The topic in Kunena hasn't been created yet. Add your reply.
Our website is protected by DMC Firewall!