Po Powidokach wieluńskich Ryszard Kmita planował wydać drugą książkę, w której tym razem chciał nam opowiedzieć o swoim rodzinnym Osjakowie, zmarł jednak 19 maja 2011 r zanim udało się wydać książkę. Jednak większość kolejnych rozdziałów pojawiało się na bieżąco w naszym serwisie. Ze względu na zły stan zdrowia w ostatnich miesiącach życia pomagałem Ryszardowi Kmicie w pisaniu ostatnich rozdziałów książki.

 Na dwa dni przed śmiercią autor stwierdził, że zakończył prace nad książką. Moim zadaniem miało być ułożenie wszystkich tekstów w odpowiedniej kolejności, ubarwienie całość w zdjęcia, zaprojektowanie okładki i załatwić wszystkie sprawy związane z wydaniem książki. Sądzę, że mimo deklaracji o zakończeniu prac nad książką udałoby mi się namówić Ryszarda do napisania kolejnych rozdziałów, traktujących o wielu historiach i wydarzeniach, o których mi opowiadał. Po ponownym przeczytaniu wszystkich rozdziałów zauważyłem, że sporo wątków, o których rozmawialiśmy nie zostało rozwiniętych lub w ogóle zostały pominięte. Niestety tego już nie da się zmienić.

Z Ryszardem Kmitą poznałem się tuż po założeniu tej strony w kwietniu 2009 r. Autor trafił na osjakow.info zapewne dzięki informacji zamieszczonej na wieluńskim forum dyskusyjnym, wysłał mi początkowe fragmenty książki i tak zaczęła się nasza znajomość.

Początkowo książka miała nosić tytuł Dziecko wojny i okupacji, jednak za moja namową tytuł został zmieniony na Osjaków w czasie wojny oczami dziecka. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z treścią opublikowanych na naszej stronie rozdziałów.

Our website is protected by DMC Firewall!